Прокурист – по закон може да бъде само физическо лице, упълномощено от търговеца да управлява дружеството срещу възнаграждение.
Упълномощаването на прокуриста трябва да е с нотариално заверени подписи и да се заяви от търговеца за вписване в Търговския регистър, заедно със саморъчния образец от подписа на прокуриста.
Прокуристът се подписва, като прибавя към фирмата своето име и добавка която сочи прокурата. Прокуристът има право да извършва всички сделки и действия свързани с търговската дейност на фирмата, да представлява търговеца пред трети лица. Може да упълномощава други лица с определени права, но не и със своите права.
Упълномощаването на прокуриста може да е ограничено само за дейността на отделен клон. Ако изрично е упълномощен може да отчуждава или обременява с тежести имоти на търговеца.
Отношенията между прокуриста и търговеца се уреждат в писмено договорна форма. Упълномощаването е в сила след като се обяви в Търговския Регистър към Агенция по вписванията. Прекратяване на упълномощаването се извършва с оттеглянето му от търговеца и обявяването в Търговския Регистър. Правата на прокуриста не се прекратяват със смъртта на търговеца или поставянето му под запрещение.
Прокуристът няма право да извършва конкурентна дейност и е длъжен да пази търговската тайна и търговския престиж на лицата, които представлява и чиито интереси защитава.
Екипът на Lead Consult разполага с юристи, с необходимите познания и опит в материята. Разгледайте пълен списък с, предлаганите от нас, услуги тук.⇽
За консултации, можете да се свържете с нас на:
☎ Телефон: + 3598 888 33 600
✉ Имейл: office@leadconsult-bg.com