
В тази статия, ще се разгледат изискванията за регистрация на детски център, които не могат да се отнесат и за регистрация на детска частна градина. Изискванията за последното, са разгледани в наша друга статия ➽➽ виж тук.
Частните детски центрове, не се регистрират по Закон за предучилищното и училищното образование, съответно те се третират, като търговски обекти и се регистрират, като такива.
Няма изискване управителя и/или едноличния собственик (съдружниците) в дружеството да имат завършено педагогическо образование или конкретен стаж.
Няма изискване директорът на детския център, да има определено завършено образование или стаж.
Дружеството, което ще стопанисва частния детски център, наема, чрез договор за наем или притежава, чрез документ за собственост конкретното помещение, в което ще извършва дейността.
Дейността на детските центрове се контролира от Регионална Здравна Инспекция – РЗИ, като обекти с обществено предназначение. Съответно това е едната инстанция в която трябва да се впише детския център и неговата дейност.
Няма конкретно изискване за самото помещение, при една проверка от представител на РЗИ, трябва да е видно, че помещението е обезопасено, има нужните санитарни възли и няма обособено спално помещение или зала за отдих. В детските центрове децата нямат право на сън. Тази възможност се предлага само и единствено в детски градини, регистрирани по Закон за предучилищното и училищното образование. Не се допускат стълби, без парапет или друг вид обезпечаване на сигурността на децата, падащи мазилки, дупки по стени, под и таван, достъп до кабели, електрически табла и други захранени с ток съоръжения.
Ако в детския център се предлага хранене, чрез готвене на място или доставка с кетъринг се изисква регистрация в Българска агенция по безопасност на храните – БАБХ. При входиране на заявление за регистрация в БАБХ, от съществено значение е статута на помещението.
Не се допуска, извършване на търговия с храни във всяко едно помещение. Статута на помещението е виден в документа за собственост, акт 16, удостоверение за въвеждане в експлоатация и др. Статут на помещение, не се определя от това, как е вписан в договора за наем, или какъв вид дейност е извършвана или какъв вид стоки са предлагани/продавани в това помещение от предходните наематели!
Ако храненето се подсигурява от родителите и всяко дете си носи храна, то не е необходима регистрация в БАБХ, защото центърът не извършва търговия с храни и не поема отговорност за подсигуряването на изхранване на децата.
На територията на град София, детските центрове, се вписват в съответната община по местонахождение, като търговски обекти с конкретно работно време. При входиране на заявление за регистрация в общината, от съществено значение е статута на помещението.
Статута на помещението е виден в документа за собственост, акт 16, удостоверение за въвеждане в експлоатация и др. Статут на помещение, не се определя от това, как е вписан в договора за наем, или какъв вид дейност е извършвана или какъв вид стоки са предлагани/продавани в това помещение от предходните наематели!
Не бихме могли да намерим за Вас подходящо помещение, но ако желаете правна консултация и/или услуга по регистрация на детски център, може да се обърнете към екипа на Lead Consult ltd.
Екипът на Lead Consult разполага с юристи, с необходимите познания и опит в материята. Разгледайте пълен списък с, предлаганите от нас, услуги тук.⇽
За консултации, можете да се свържете с нас на:
☎ Телефон: + 3598 888 33 600
✉ Имейл: office@leadconsult-bg.com