Регистрация на етажната собственост като юридическо лице
Съгласно изискванията на Закона за енергийната ефективност и Закона за етажната собственост, е необходимо собствениците на апартаменти в блокове, подлежащи на саниране, да регистрират етажната собственост като юридическо лице.
Ред за свикване на учредително събрание
- Всеки собственик може да поиска свикване на учредително събрание и да предложи проект на споразумение за създаване на сдружението.
- Учредителното събрание се свиква чрез покана, която се поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата.
- Поканата съдържа дневния ред, мястото, датата и часа за провеждане на събранието. Към поканата се прилага и проектът на споразумение за създаване на сдружението.
Провеждане на учредително събрание
- Учредително събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представител собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, а когато сдружението се създава за отделен вход – собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части на входа.
- Учредителното събрание се председателства от собственик, избран с мнозинство, повече от половината от представените идеални части от общите части. По предложение на председателстващия се избира и протоколчик.
Учредителното събрание
1. приема решение за учредяване на сдружението;
2. определя наименованието на сдружението. Наименованието на сдружението задължително съдържа името на населеното място, пълен административен адрес, а в градовете с районно деление наименованието на сдружението съдържа и името на района;
3. приема споразумение за създаване на сдружението;
4. избира управителен съвет (управител) и контролен съвет (контрольор);
5. може да определи срок за съществуването на сдружението.
Решенията по т. 1 – 3 и 5 се приемат единодушно от всички собственици, а решението по ал. 4, т. 4 се приема с мнозинство повече от половината от собствениците.
Протоколът от учредителното събрание и приетото споразумение за създаване на сдружението се съставят в два еднообразни екземпляра и се подписват от всички членове на сдружението или от техните представители.
Вписване в общината
Председателят на управителния съвет (управителят) в 14-дневен срок от провеждането на учредителното събрание внася в съответната общинска администрация заявление за вписване на сдружението в публичен регистър.
Към заявлението се прилагат:
1. списък на собствениците, участващи в сдружението, с трите им имена и адреса в етажната собственост;
2. копие от протокола на учредителното събрание, заверено от председателя на управителния съвет (управителя);
3. копие от приетото споразумение, заверено от председателя на управителния съвет (управителя);
4. нотариално заверени образци от подписите на лицата, представляващи сдружението.
Въз основа на представените документи кметът на общината или района издава Удостоверение за регистрация на Етажната собственост на представляващия Етажната собственост или на упълномощено от него лице.
Регистрация в БУЛСТАТ
Заявление за вписване по образец, в което се съдържат следните данни:
- адрес за кореспонденция на територията на страната с всички държавни институции, както и телефон, факс, електронен адрес;
- адрес на местоизвършване на дейността;
- данни, необходими за Регистъра на статистическите единици.