Семейно-брачни отношения, предбрачен договор
Сключването на брак между двама души е съпътствано с множество и сложни правоотношения между тях. Тези отношения в България се уреждат от Семейния кодекс. За разлика от стария Семеен кодекс, който урежда положението между страните по един режим, задължителен за всички, то влезлият в сила от 2009 г. нов Кодекс дава възможност страните свободно да договорят помежду си чрез т.нар. предбрачен договор (брачен договор), който се сключва лично от страните в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите.
Същност и сключване на предбрачния договор
Предбрачният договор има силата на закон за страните, които са го сключили. От тази гледна точка неговото съдържание трябва да има точно, ясно и недвусмислено значение.
Първият вариант за сключване на договора е преди встъпването в брак. В този случай той се представя за вписване от нотариуса в деня на получаване от него на удостоверението за сключване на граждански брак.
Брачният договор би могъл да бъде сключен и по време на брака. При тези обстоятелства за неговото сключване се прави отбелязване в акта за сключване на граждански брак.
Предбрачният договор поражда действие от момента на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака – от деня на сключване на договора или от друга дата, определена в него.
Съдържание на предбрачния договор
Имуществени отношения между страните
На първо място предбрачният договор урежда имуществените отношения между страните.
В неговото съдържание могат да бъдат включени различни уговорки, в зависимост от специфичните отношения между съпрузите относно имуществото, придобито по време на брака. Биха могли да се посочат и мотивите за подобни уговорки- например съпрузите се договарят, че всичко придобито ще бъде при равни дялове, тъй като приемат, че допринасят за придобитото имущество поравно. Или пък съпрузите приемат, че приносът на единия от тях в придобиваното имущество е по-голям и за това избират този съпруг да получава по-голям дял от придобитите имущества.
Що се отнася за имуществото, придобито преди брака, страните могат също да включат най-разнообразни уговорки. Например решават, че притежаваните от единия съпруг движими или недвижими вещи могат да бъдат прехвърлени на другия.
Други отношения, уредени от предбрачния договор
Макар предбрачният договор да е ориентиран главно към уреждането на имуществените отношения, той се явява регулатор и на редица други отношения между страните по него. Съществува становище, че съпрузите биха могли да уговорят и разделно поемане на задълженията за задоволяване нуждите на семейството. Допустимостта на подобна уговорка е изключително важна, тъй като при законовите режими, съпрузите отговарят солидарно за задълженията, поети за задоволяване нуждите на семейството. Единствено предбрачния договор позволява да се преодолее тази законовоуредена солидарност между тях.
Встъпващите в брак могат да уговорят и издръжка помежду им, както по време на брака, така и след неговото прекратяване, включително и издръжка на родените от брака деца.
Прекратяване и разваляне на предбрачния договор
Предбрачният договор се прекратява по взаимно съгласие на страните, при прекратяване на брака. Освен това предбрачният договор би могъл да бъде развален и по съдебен ред.
Защо е необходимо сключването на предбрачен договор?
Смисълът на подобна уговорка проличава най-ярко при възникнал между съпрузите спор, който може да бъде отнесен до съда. В този случай волята на страните, изложена в предбрачния договор, подлежи на тълкуване от съдията, а неговото тълкуване ще бъде още по-правилно тогава когато страните са посочили мотиви за включването на oпределена уговорка. Ето защо е изключително голяма необходимостта от сключването на подобен договор, още повече, ако в него се уредят и имуществените последици след прекратяване на брака. По този начин ще се преодолеят конфликтите, които често възникват при подялбата на имуществото по време на развода, именно защото в такива случай в бракоразводното решение се препраща към сключения предбрачен договор.
Предприемайки слкючването на подобен договор е необходимо да се свържете с адвокат, който да ви даде точен съвет за това какво да бъде неговото съдържание така че да защити, подсигури и по никакъв начин да не ощети бъдещите интереси на двете страни.
Екипът на Lead Consult Ltd. Ви очаква!
Свържете се с нас: |
Tel: 0 888 833 408 |
e-mail: office@leadconsult-bg.com |