Примери за начисляване на ДДС за лични нужди
Начисленият данък върху добавената стойност за получени доставки на стоки или услуги, използвани от една фирма, може да се приспадне.За да може да се приспадне обаче стоките и услугите трябва да се използват в икономическата дейност на фирмата.
Когато фирмата закупи стоки и услуги, които се използват за лични нужди на собственика, тогава ДДС няма право да се приспадне. Ако фирмата все пак реши тези стоки и услуги да се включат към стопанските активи на фирмата, то за тях трябва да се начислява ДДС за използването им.
Разбира се, единия начин е фирмата въобще да не ползва данъчен кредит за тези стоки и услуги (да не си приспада ДДС от покупката). Тогава няма и задължение да начислява каквото и да било.
Ако фирмата да реши да включи тези стоки и активи до степен на тяхното използване за стопански и лични цели, вариантите на отчитане на ДДС са:
1. Например купен е автомобил, който през седмицата ще се използва за стопанската дейност на фирмата, но през уикенда ще се използва за лични нужди на собственика. Тога фирмата може да определи процентно разпределение например 70% за стопанската дейност и 30% за лични нужди. При покупката на автомобила има ДДС за приспадане 3000 лева (стойност на автомобила 15хил. + 20% ДДС – 3 хил.лева). От тези 3000 лева фирмата има право да приспадне само 70% т.е. 2100 лева.
2. Другия случай е когато фирмата реши да ползва целия данъчен кредит, в горния пример 3000 лева. Тогава обаче фирмата трябва да определи някаква база, на която ежемесечно да си самоначислява ДДС. Например може да се води пътна книжка на този автомобил и да се засича в месеца колко километра има изминати за дейността и за лични нужди. Или да се определи твърда база, например месечната амортизация на автомобила плюс преките разходи за гориво, ремонт и т.н.
Извършваме цялостно счетоводно и правно обслужване на физически и юридически лица.
Екипът на Lead Consult Ltd. Ви очаква!
Свържете се с нас: |
Tel: 0 888 833 408 |
e-mail: office@leadconsult-bg.com |